Korunkban mindnyájan a legjobbat szeretnénk adni gyerekeinknek és ez rendjén is van így természetesen. Ami nincs rendjén viszont az az, hogy kinek mit is jelent ez a „JÓ”!
Kisfiúnk 10 hónapos, így éppen aktív résztvevői vagyunk a témának. Ugyanakkor számos korunk béli fiatallal érintkezünk, akiknek szintén mostanában született gyereke és rendkívül érdekes, hogy mindenki mennyire másként gondolkodik ebben a témában.
Igen elterjedt gyermeknevelési és táplálási tanácsadó manapság INTERNET nagymama, aki minden információval ellátja a tudás szomjas újdonsült szülőket. Nagyon hamar ledoktorál így gyermek nevelésből rengeteg fiatal anyuka és apuka és ugye a doktori tudásnak nagy tekintélye van, s ennél fogva nem egy könnyen adja fel NET nagymamától tanultakat senki.
Tehéntej? Áhhh , azt nem lehet adni ,mert laktóz érzékeny lesz szegény gyerek. Kecsketej? Áhh, attól vérszegény lesz. Bármi természetes házi élelem? Nem, nem, nem! Tápot kell venni neki, bébi papit meg ilyeneket míg legalább két éves nem lesz, hát ki tudja, miféle nyavalyája lesz ha adunk abból amit mi eszünk?
Nos számtalan ilyent olvastunk, hallottunk már mindnyájan. Szüleink nagyszüleink ezeket hallva, már a falat nézik, hogy miként mászhatnának fel rajta a plafonig, mondván, hogy a „mi időnkben nem voltak ilyen tápszerek és mi is felnőttünk”. Erre a fiatal szülők szintén a plafont nézik, de ők csak a szemüket fordítják felfele. Micsoda begyepesedett egy régimódi, aktualizálatlan információ ez! Már megint kezdik ezek az öregek! No de ácsi, ácsi! Biztos, így van ez? Nézzük csak meg kicsit ezt a témát közelebbről!
Bevallom semmilyen tudományos vagy efféle anyagnak nem néztem utána a téma kapcsán és nem is áll szándékomban, csupán néhány gondolatot vetnék fel .
Először is napjaink emberiségének van egy olyan 5000 évnyi jelenleg ismert és tudományosan is elfogadott írott történelme. Ebből az elmúlt 200 évben, de főleg az utóbbi 100 évben gyorsult fel a technikai fejlődés.
A kérdés az, hogy 4800 évig, hogy élte túl az emberiség bébi papi nélkül? Érthetetlen…
Következő kérdés. Miért nem hallottunk még a mi gyermekkorunkban a 90-es évek elején a laktóz érzékenységről, az allergiáról és arról a sok nyavalyáról, ami manapság rettegésben tartja a fiatal generációt?
Utolsó gondolat. Felsősófalván van egy olyan hely amit Bé kertnek hívnak, ez a cigánysor, a helyiek tudják. 5-8-15 gyerekes családok vannak. Vannak egészségügyi problémák a csecsemőknél, főleg megfázási alapon , de laktóz érzékenyről és pláne allergiásról nem igen hallottam és télen is mezítláb szaladgálnak már úgy 5 éves kortól mindenféle következmény nélkül.
Összefoglalásképpen annyit mondanék, hogy nem ártana időnként megkérdezni az igazi nagymamát is és elgondolkodni, mert noha az idő múlásával sok minden elavul, azért ami működött 5000 évig azt manapság is fel lehet használni!